Bize ile Bağlan

Çevre

PARS ÇALIŞTAYI, TERMESSOS MİLLİ PARKI’NDA YAPILDI

Yayınlanan

üzerinde

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 1001: Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen, “Pars (Panthera pardus)’ın Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki Yayılışının Araştırılması Projesi” açılış çalıştayı, Antalya Güllük Dağı (Termessos) Mili Parkı’ndaki Leopar Araştırma Birimi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yetkilileri ile proje ekibi katıldı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasin Ünal’ın yürütücülüğünü üstlendiği projede Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü araştırmacıları yanında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden araştırmacılar yer alıyor.

Üç yıl sürmesi planlanan söz konusu proje kapsamında DKMP 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlükleri sınırları içerisinde bulunan alanlarda pars popülasyonunun tespitinin yapılması ve aynı zamanda alanda yaşayan diğer fauna türlerinin habitat haritalarının çıkarılması amaçlanıyor. 

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KAÇAK YAPILARIN YIKILMASI İÇİN İHALE DÜZENLEDİ

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

İstanbul – Eyüpsultan Belediyesi, ilçe genelinde İmar Mevzuatına aykırı kaçak yapıların yıkılması için bir ihale düzenledi.

Eyüpsultan Belediyesi, konuyla ilgili olarak yayınladığı ihale ilanında, ilçe genelinde 260 bin m2 yığma duvar inşaatının, 127 bin m2 her türlü kiremit çatı örtüsü toplanması, temizlenmesi ve istiflenmesi, 43 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi, 3 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi için açık teklif verme usulü ile ihale düzenlendiğini açıkladı.

İhale ilanında, ihalenin 16 Haziran 2023 tarihinde, Eyüpsultan Belediyesi’nin Nişanca Mahallesi’ndeki binasında yapılacağı kaydedildi.

İhaleyi kazanan firmanın, ihale ilanında anılan kaçak yapıların yıkılması işini 150 gün (5 ay) içinde tamamlaması öngörülüyor.

Okumaya Devam

Çevre

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ: TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Kirişci, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak milletle eşine az rastlanır destansı yürüyüşü başlattığını ifade etti.

Milletin ruhunda ateşlenen azim ve inancın ifadesi olan yürüyüşte kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesin aynı hedef doğrultusunda hareket ederek zafere ulaştığına işaret eden Kirişci, “Anadolu’yu bizlere bin yıldır yurt kılan güç ve iradenin kaynağı, milletimizin sinesindeki o büyük iman ve diriliş ruhudur. Bu ruh, Malazgirt’te, Çanakkale’de, istiklal mücadelemizde, teröre karşı verdiğimiz mücadelede, 15 Temmuz’da, Afrin’de, İdlib’de bizim en büyük kuvvetimiz olmuştur.” diye konuştu.

Yarının teminatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi gençler ve Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine erişme idealinden ilham aldıklarını anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın TEKNOFEST gençliği olarak adlandırdığı gençlerimiz, Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin yıldızını parlatacaktır. Bugün haklı gururla tüm dünyaya lanse ettiğimiz yerli ve milli aracımız Togg, TCG Anadolu gemimiz, İmece uydumuz, İHA’larımız, SİHA’larımız, Kızılelmalarımız bizim gençlerimizin, mühendislerimizin alın teri ve akıl teri dökerek ürettiği eserleridir, gurur duyuyoruz. Yarın gençlerimizindir. Türkiye Yüzyılı’nda, 21. yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si sizlerin, TEKNOFEST gençliğimizin omuzlarında yükselecektir. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, siz gençlerin azim, inanç ve başarılarıyla taçlanacak ve her geçen gün daha da kalkınarak varlığını sürdürecektir. Sizler büyük milletimizin en değerli varlığı, umudu ve mutlu geleceğinin güvencelerisiniz.”

“TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerin heyecanına, büyük hayalleri ve düşüncelerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bakanlık olarak gençlere yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi.

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’ni kurduklarını hatırlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“İnovatif düşüncenin kaynağı olan gençler sayesinde Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Gençliğine güvenen, sağlam ve her türlü donanıma sahip gençler yetiştiren milletlerin istikbali, her zaman aydınlık ve parlak olmaya muktedirdir. Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, çalışmaktan yorulmayan, karşılaştığı sorunları akıl, ilim ve diyalogla çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Güçlü ve müreffeh bir ülke olma yolunda önemli mesafeler kateden Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimizin omuzlarında aydınlık bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Biz şu an sizin önünüzü açmaya, enerjinizi en iyi şekilde kullanacağınız, potansiyelinizi en yüksek şekilde yansıtacağınız bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Biz size nasıl bir Türkiye emanet ediyorsak, sizler de çocuklarınıza, sizden sonra gelenlere daha güçlü bir Türkiye emanet edeceksiniz.”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerine güvendiğini ve inandığını sözlerine ekledi.

Bakan Kirişci, program sonrasında gençleri yanına alarak Togg ile fotoğraf çekindi.

Okumaya Devam

Çevre

Gediz Havzası Eylem Planı Genelgesi Yayımlandı

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gediz Havzası Eylem Planı’nı açıkladı.

Türkiye’deki 25 nehir havzasından biri olan Gediz Havzasındaki nüfus artışı, sanayileşme, yoğun tarımsal faaliyetler su kaynakları üzerinde miktar ve kalite baskısı oluşturduğu belirtilen Gediz Havzası Eylem Planı’nda, son yıllarda iklim değişikliği sebebiyle sıklığı artan taşkın ve kuraklık afetleri can ve mal güvenliğini tehdit etmekte, hem su kaynaklarını hem de beşeri faaliyetleri olumsuz etkilediği vurgulandı.

Gediz Havzası Eylem Planı ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Gediz Havzası Eylem Planı ile havzadaki su kirliliğinin vakit kaybedilmeden önlenmesi ve su kaynaklarımıza yönelik belirlenen “iyi su durumu” hedefine ulaşılması, ayrıca taşkın ve kuraklık hadiselerinin yönetimi ve sektörel su tahsisinin adil bir şekilde yapılması sağlanmış olacaktır. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın yaşadığı havzanın tamamında kentsel atıksu arıtımı, katı atıkların düzenli bertarafı, sanayi kaynaklı kirliliğin giderilmesi, iyi tarım uygulamaları ile tarımsal kaynaklı kirliliğin azaltılması, suyun verimli ve etkin kullanılması, arz-talep dengesi dikkate alınarak gıda güvenliğinin sağlanması, taşkın ve kuraklığın olumsuz etkilerinin azaltılması hedeflerine ulaşılacaktır”.

Gediz Havzası Eylem Planına Bakanlığımızın resmi internet adresinden (www.tarimorman.gov.tr) ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam

GÜNDEM