Bize ile Bağlan

Dünya

RUSYA HÜKÜMETİ, GÜRCİSTAN’A UÇUŞ YASAĞINI KALDIRDI

Yayınlanan

üzerinde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus havayolu şirketlerinin Gürcistan’a uçmasını engelleyen yasağı dört yıl sonra kaldırdı.

Putin’in, Rus havayolu şirketlerinin Gürcistan’a uçuş gerçekleşmesini engelleyen yasağın kaldırılmasına ilişkin bir kararname imzaladığı belirtildi. Böylelikle, turizm şirketlerinin Gürcistan’a seyahat düzenlemeleri önündeki engel de kalktı.

Sputnik’in haberine göre Rus havayolu şirketlerinin Gürcistan’a uçmaları ‘Rusya vatandaşların güvenliğinin sağlanması adına’ 2019’dan beri yasaktı.

Ayrıca Putin, Gürcistan vatandaşları için vize serbestisi getiren bir kararname de imzaladı. Söz konusu vize serbestisinin, Rusya’ya çalışmak ya da eğitim almak için gidecekleri kapsamayacağı kaydedildi.

Kaynak: turkrus.com

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Putin: Batı, 2. Dünya Savaşı’ndaki Bitirici Rolümüzü ve Nazizm Canavarını Kimin Yok Ettiğini Unutmuşa Benziyor

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü Batı’ya sert eleştiriler içeren ve Rusya’nın geleceğinin Ukrayna’daki savaşın sonucuna bağlı olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı ve 9 Mayıs Zafer Bayramı münasebetiyle Kızıl Meydan’da düzenlenen bir askeri geçit törenine katıldı. 

Putin, “Uygarlık yine belirleyici, kritik bir anda kendini buluyor. Anavatanımıza karşı yeniden gerçek bir savaş başlatıldı” dedi. 

Ukrayna’daki Rus askerlerine hitap eden Putin, Kremlin’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı için tercih ettiği terimi kullanarak, “Ukrayna’daki Özel Askeri Harekata katılanlarla ve cephede savaşan herkesle gurur duyuyoruz. Artık askeri çalışmalarınızdan daha önemli bir şey yok. Bugün ülkemizin güvenliği sizlere bağlı. Devletimizin ve halkımızın geleceği size bağlı” dedi.

Askeri geçit olaysız bir şekilde sona ererken, Rusya’nın Sovyetler Birliği’nin Nazizm’e karşı kazandığı zaferin 78. yıl dönümü kutlamaları, geçen hafta Kremlin’e düzenlenen insansız hava aracı saldırısının ardından artan güvenlik endişeleri ve yakın bir karşı koyma öncesinde Ukrayna’da yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle bu defa gösterişsiz yapıldı.

Kremlin, ulusal bir bayram olan Zafer Bayramı’nı geleneksel olarak vatansever birliği destekleyen ve ülkenin askeri gücünü sergileyen olaylar için kullandı.

Ancak bu yıl 20’den fazla Rus şehrinde askeri geçit törenleri iptal edildi ve II. Dünya Savaşı’nda öldürülenlerin anısına düzenlenen ve genellikle milyonların katıldığı tek bir Ölümsüz Alay yürüyüşü gerçekleşmeyecek.

Kızıl Meydan’daki askeri geçit töreninde bile önceki yıllara göre daha az ekipman ve daha az asker vardı, flypast yoktu ve sadece bir tank vardı. 

7 Liderden Putin’e Destek

Güvenlik sorunlarına rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin’e Kızıl Meydan’da eski Sovyet cumhuriyetlerinin yedi lideri eşlik etti: Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadyr Japarov, Tacik Devlet Başkanı Emomali Rahmon, Özbek lider Shavkat Mirziyoyev ve Türkmen Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedow. 

Bu liderlerden altısının katılımı, Kremlin’in uluslararası destek toplamak için son dakika çabası gibi görünen bir girişimin ardından Pazartesi günü açıklandı. 

Sadece Kırgızistanlı Japarov katıldığını önceden doğrulamıştı.  

Batı, dünya hakimiyeti kurmak isteyen Nazizm canavarını kimin yendiğini unutmuşa benziyor

Veteran askerlerin önünde duran Putin, Ukrayna’daki mevcut savaşı Sovyetler Birliği’nin 1945’te Nazizm’e karşı kazandığı zaferle birleştiren bir konuşma yaptı. 

“Batı, Nazilerin dünya hakimiyeti için çabalamasının sonuçlarını unutmuş görünüyor. O canavarı, mutlak şeytanı kimin yok ettiğini, anavatanlarını korumak için kimin ayağa kalktığını ve Avrupa halklarını özgürleştirmek için canlarını esirgemeyenlerin kim olduğunu unuttular” dedi.

Putin: Batılı küreselci seçkinler insanları birbirine düşürmeye ve toplumları bölmeye devam ediyor 

Kiev’e milyarlarca dolarlık askeri destek gönderen Batı ülkelerini sert bir şekilde eleştiren Putin, “Batılı küreselci seçkinler, insanları birbirine düşürmeye ve toplumları bölmeye devam ederek, istisnai durumlarını öne sürmeye devam ediyor. Kanlı çatışmaları ve darbeleri kışkırtıyorlar, nefret, Rus düşmanlığı ve saldırgan milliyetçilik tohumları ekiyorlar, insanı insan yapan geleneksel aile değerlerini yok ediyorlar.”

Kızıl Meydan’daki askeri geçit töreni, aralarında, kıtalararası balistik füze sistemi ve S-400 karadan havaya füze sistemi de dahil olmak üzere binlerce Rus askeri ve teçhizatını içeriyordu, ancak önceki yıllara göre belirgin şekilde daha küçüktü. 

Ortaya çıkan tek tank, 2. Dünya Savaşı döneminden kalma bir T-34 idi ve geçit töreninin askeri araçları içeren kısmı beş dakikadan az sürdü. 

Bağımsız medya kuruluşu Agentstvo’ya göre, yaklaşık 8.000 askeri personel Kızıl Meydan’da yürüdü; bu, 2008’den bu yana en az sayı .

Ukrayna’da 14 ay süren savaşın ardından Rusya, ağır insan ve ekipman kayıpları yaşadı ve şu anda bir Ukrayna saldırısına hazırlanıyor. Savunma Bakanlığı yaklaşık 6.000 askerin öldüğünü doğrularken, Batılı yetkililerin gerçek rakamın 40.000’in üzerinde olduğuna inandıkları bildiriliyor. 

Okumaya Devam

Diplomasi

KRAL CHARLES’IN TAÇ GİYME TÖRENİNDE NELER YAŞANDI?

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

William ve Harry Bir Zamanlar Yakındı, Şimdi Ayrı Sıralarda

Kral 3. Charles’ın oğulları babalarının taç giyme töreni sırasında birbirlerine pek yakın görünmediler.

Bir zamanlar çok yakındılar. Bu nedenle Charles’ın iki oğlunun – Sussex Dükü Prens Harry ve Galler Prensi Prens William’ın – son birkaç yılda birbirlerinden ne kadar uzaklaştıklarını görmek çarpıcı ve biraz da üzücüydü. William’ın tahtın varisi olarak Cumartesi günkü taç giyme töreninde resmi bir rolü vardı; Harry’nin ise Westminster Abbey’de üçüncü sıraya indirilmiş bir akraba olması dışında hiçbir rolü yoktu.

Harry yerine oturduktan çok sonra William içeri girerken ikilinin birbirlerini tanıyıp tanımadıkları belli değil.

Göğsünde bir dizi madalya bulunan sabahlık bir takım elbise giyen Harry, manastıra girerken oyunbaz bir şekilde gülümsedi. Yakın ailesiyle birlikte değil, kuzeni Eugenie’nin kocası Jack Brooksbank ile Kraliçe 2. Elizabeth’in kuzeni olan ve taht için 56. sırada olduğu bildirilen 86 yaşındaki Prenses Alexandra’nın arasına oturdu.

William tam bir askeri kıyafet giydi ve bir noktada dizlerinin üzerine çökerek Charles’a bağlılık yemini etti; bu an hem şok edici derecede anakronik hem de garip bir şekilde dokunaklıydı. Yemini okuduktan sonra babasını yanağından öptü ve Charles öne doğru eğilerek şefkatle bir şeyler mırıldandı.

Babası ve erkek kardeşiyle arasının açılmasından sorumlu tutulan Harry’nin eşi Meghan, iki küçük çocuğuyla birlikte Kaliforniya’daki evinde kaldı; William’ın üç çocuğu ise aileleriyle birlikte manastırdaydı.

Harry’nin varlığı ya da yokluğuyla ilgili spekülasyonlar, taç giyme töreni öncesinde magazin dedikodularının çoğuna hakim oldu ve tören devam ederken de devam etti.

Taç giyme töreninin ardından William, Catherine ve çocukları, kendilerini uzun ve görkemli bir şekilde Buckingham Sarayı’na taşıyan süslü bir arabaya bindiler. Orada, yeni taç giymiş kral ve kraliçe ile ailenin diğer üyelerine katılarak saray balkonunda kalabalığa geleneksel el sallama anını yaşadılar, başlarını kaldırarak askeri bir uçuşu (yağmur nedeniyle kesildi) izlediler.

Ne Harry ne de gözden düşmüş finansçı Jeffrey Epstein ile olan bağları nedeniyle aileden dışlanan amcası Prens Andrew balkonda hazır bulunmadı.

Harry’nin William ile etkileşime girdiği de görülmedi, en azından kamuoyu önünde. Taç giyme töreninden hemen sonra Kaliforniya’ya geri dönmek üzere havaalanına gittiği, dolayısıyla taç giyme töreni sonrası planlanan öğle yemeğini ve aile portresini kaçırdığı bildirildi. (The Daily Telegraph’a göre, Cumartesi günü dördüncü yaş günü olan oğlu Archie’ye iyi geceler demek için zamanında eve dönmeye hevesliydi).

Gazetenin haberine göre, “Her iki taraftaki kaynaklar, özellikle Prens Harry ve Prens William arasındaki ilişkinin dibe vurduğunu belirtiyor. “İki kardeş aylardır konuşmuyor.”

Sarah Lyall (The New York Times)

Okumaya Devam

Dünya

TÜRK DÜNYASI KÜTÜPHANECİLER VAKFI KURULDU

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Kütüphaneciler Vakfı’nın kurulduğunu duyurdu.

Yönetim Kurulunda Ahmet Özekmekçi, Ali Odabaş, Muaz Ayhan Işık’ın bulunduğu Türk Dünyası Kütüphaneciler Vakfı’nın kuruluş amacı, vakıf senedinde şöyle belirlendi: “Yaşanan teknolojik, bilimsel, sosyal ve kültürel gelişmeler ışığında, Türkiye ve Türk Dünyası ile dost ve kardeş coğrafyalarda kütüphanecilik, arşivcilik, bilgi/belge/veri yönetimi, eğitim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarındaki işlem ve hizmetlerin planlanması ve senette belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmektir”.

Ahmet Özekmekçi, Ali Odabaş ve Muaz Ayhan Işık’ın vakfedenler sıfatıyla yer aldığı vakfın mal varlığı 120 bin TL, yerleşim merkezi ise Ankara olarak açıklandı.

Okumaya Devam

GÜNDEM