Bize ile Bağlan

Sağlık

1500 Hekim ve Eczacının Ataması Yapıldı

Yayınlanan

üzerinde

Sağlık Bakanlığı, 2023 yılı ilk defa ve yeniden atama kurası sonucu yerleşen, tabip, uzman tabip, diş hekimi ve eczacılara ait atama listesini yayımladı.

1500 Hekim ve Eczacının Ataması Yapıldı
Sağlık Bakanlığı – Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan listeye göre, 1500’den fazla hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı ilk defa ve yeniden atama sonucunda yeni görev yerlerine yerleştirildi.

Atama listesine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://yhgm.saglik.gov.tr/Eklenti/45586/0/ilk-defa-ve-yeniden-atama-kurasi-noter-onayli-sonuclarpdf.pdf

Genel

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, DEFNE DEVLET HASTANESİ’Nİ HİZMETE AÇTI

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yeni yapılan ve seçim kampanyası sürecinde tartışmaların odağında yer alan Hatay – Defne Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek vatandaşlara hitap etti. Erdoğan’a ziyaretinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da eşlik etti.

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, afetin ikinci gününden itibaren deprem bölgesindeki şehirleri sürekli ziyaret ettiklerini, 12 Mart’ta Defne’ye gelip sahra hastanesini incelediğini, vatandaşlarla bir araya geldiğini hatırlattı.

Erdoğan, Defne ziyaretlerinde ilçede güzel bir hastaneye ihtiyaç olduğunu gördüklerini, hemen Sağlık Bakanlığına talimat verip, çalışmaları başlattıklarını dile getirdi. Söz verdikleri her şeyi hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temelini 24 Mart’ta attığımız 300 yataklı hastanemizi 3 ay içinde bitirme sözü vermiştik. Çünkü biz salgın döneminde İstanbul’da 1006’şar yataklı iki ayrı hastaneyi aynı sürede kurma tecrübesine sahiptik. Birisi Atatürk Havalimanı’ndaydı, birisi Anadolu yakasında Sancaktepe’deydi. Bizim, oradan bir tecrübemiz, bir deneyimimiz var.”

“Odalar, yoğun bakıma dönüştürülebiliyor”

Hatay’da 100 yataklı Arsuz, 100 yataklı Hassa, 30 yataklı Belen devlet hastanelerini hizmete açtıklarını hatırlatan Erdoğan, “Tomografisiyle, MR’ıyla yarından itibaren hasta kabulüne başlayacak burası. Sizleri bu güzel esere bir an önce kavuşturmak için Sağlık Bakanım ve ekibi gece gündüz çalıştılar” diye konuştu.

Defne Hastane inşaatının 3 ay bile geçmeden bitirdiklerini vurgulayan Erdoğan, inşaat sürecinde 35 bin kamyon seferiyle 500 bin metreküp hafriyat aldıklarını, çelik konstrüksiyon sistemiyle binanın karkasını 25 günde tamamladıklarını anlattı.

Gereken donanımları, malzemeleri süratle yerine yerleştirerek, bugün vatandaşların karşısına alınları ak olarak çıktılarını belirten Erdoğan, şu anda hastanede 11 ameliyathanenin bulunduğunu, hastanenin tüm odalarının her an yoğun bakıma dönüştürülebildiğini kaydetti.

Erdoğan, 256’sı hekim, 1044 sağlık çalışanının görev yapacağı hastanede en gelişmiş MR ve tomografi cihazlarının bulunduğunu aktararak, şöyle konuştu:

“Biz, temeli atarken ne söz verdiysek, yalnızca onu yaptık. Atalar ne diyor? ‘At binenin, kılıç kuşananın’ demişler.”

“Eser ve hizmet siyaseti yapıyoruz”

Defne Devlet Hastanesi’ne ilişkin video gösteriminin yapıldığı ziyarette Erdoğan, “İşte eser, işte hizmet. Rabbime, bize bugünleri gösterdiği için hamdediyorum” ifadelerini kullandı.

Hatay’a yapılan hastanelere ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1000 yataklı Hatay Şehir Hastanemizin projesi hazırlandı. İnşallah en kısa sürede ihalesini yapıyoruz. Antakya’da 400 yataklı Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanemizin inşaatı devam ediyor. İskenderun’da 200 yataklı devlet hastanemiz de yakında hasta almaya başlıyor. Defne ile birlikte tüm bu hastanelerimizin de şimdiden Hatayımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Defne Devlet Hastanesi’ni kısa süre içinde ilçeye kazandıran Sağlık Bakanlığı, yüklenici firmalar, işçiler ve mühendislere kadar emeği geçen herkesi tebrik etti.

“Bugün Defne Devlet Hastanemizi hizmete alıyoruz”

Devletin, deprem felaketinin yaralarını sarmak için bütün imkanlarını seferber ettiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün Defne Devlet Hastanemizi hizmete alıyoruz. Bildiğiniz gibi deprem felaketi sonrası yapımı devam eden 3 hastanemizi hızla faaliyete geçirmiştik. Biri Hassa’da 100 yataklı, bir diğeri Arsuz’da yine 100 yataklı, bir diğer hastanemiz Belen’de 30 yataklı olmak üzere hızla hizmete açtık. Ayrıca 1000 yataklı olan şehir hastanemizin planına da hızla başladığımızı biliyorsunuz. Şehir hastanemizi Gülderen bölgesinde 170 dönümlük arazi tahsis ederek planına hızla başlandı. Önümüzdeki 1,5, en geç 2 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Tamamlandığında artık Hatay’dan bir başka ile hastanın sevk edilme durumu söz konusu olmayacak.”

İskenderun Devlet Hastanesi 2 yılda tamamlanacak

Bakan Koca, aynı zamanda Antakya’da 400 yataklı 2 kattan oluşan, ana merkezi de 3 kattan oluşan 56 bin metrekare kapalı alana sahip Hatay Eğitim Araştırma Hastanesinin de inşaatının devam ettiğini söyledi.

Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi açıldığında bütün ekibi ve ekipmanıyla hizmet vereceğini bildiren Koca, İskenderun’da 200 yataklı devlet hastanesinin “çelik yapı” olarak inşasının sürdüğünü aktardı.

Koca, yine İskenderun Eğitim Araştırma Hastanesi olarak kullanacakları 600 yataklı İskenderun Devlet Hastanesinin de ihalesinin yapıldığını ve inşaatına başlandığını, buranın da 2 yıl içerisinde biteceğini dile getirdi.

Gelecek hafta İskenderun’daki 200 yataklı hastaneyi de açmak istediklerinin altını çizen Koca, şunları kaydetti:

“Defne Devlet Hastanemiz bildiğiniz gibi 300 yataklı, 51 yoğun bakımı olan ve MR’ıyla, tomografisiyle bütün görüntüleme sistemleri olan bir hastanemiz. 300 yatağı da teknik altyapısıyla, hava ve oksijen altyapısıyla yoğun bakım yatağına dönüştürülebilir durumda. Yani Allah göstermesin bir felaket veya pandemi döneminde 300 yatağı da yoğun bakım yatağı olarak inşa edilmiş durumda. Hayırlı olsun, devletimiz de milletimiz de burada.”

Okumaya Devam

Gündem

Malatya Gözde Sıtmapınarı Hastanesi Yeniden Hizmete Girdi

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Şubat depremlerinden sonra hizmetlerine ara veren Gözde Sıtmapınarı Hastanesi yeniden hizmet vermeye başladı. 

Malatya’nın özel sağlık sektörünün önemli kuruluşlarından birisi olan Gözde Sağlık Grubu, 6 Şubat depremlerinden dolayı faaliyetine ara verdiği Gözde Sıtmapınarı Hastanesi’ni yeniden hizmete aldı.

Dr. İbrahim Karaman: “Bina ile ilgili olarak ayrıntılı analizler yaptırdık, emin olduktan sonra açtık

Gözde Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Karaman, “Bugün bizim için mutlu ve güzel bir gün. Gözde Hastanesi olarak bugün faaliyetimize başlıyoruz. 6 Şubat depremlerinden sonra hizmetlerimize bir dönem ara vermek zorunda kaldık. Her şeyden önce bu kadar uzun sürmesini temel sebebi; bina ile ilgili olarak ayrıntılı analizler yaptırdık.  Bina da hiçbir sıkıntı  olmadığını tespit ettikten sonra, emin olduktan sonra hastanemizi açmaya karar verdik. Birkaç branşta bugün faaliyete geçtik. İnşallah en kısa zamanda tüm branşlarda Malatyalıların hizmetinde olacağız.” dedi.  

“Malatya’yı terk etmeyi hiç düşünmedik”

Dr. Karaman şunları söyledi, “Birkaç yerde Gözde Hastanesi’nin açılmayacağı ile ilgili algı yapıldığı duyumlarını aldık. Biz Gözde Sağlık Grubu olarak Malatya’yı terk etmeyi hiç düşünmedik, bundan sonra da terk etmeyiz. Bizim her şeyden önce Malatya’ya vefa borcumuz var. Mutlu ve huzurlu Malatya’da hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Okumaya Devam

Sağlık

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Yaşa Bağlı Maküla Dejenerasyonu (YBMD) ya da bilinen adıyla Sarı Nokta Hastalığı, yaşla birlikte, gözün retina tabakasının maküla bölgesinde hasarlanma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalıkta merkezi görme kaybedilir. Yakın veya uzak mesafeden bağımsız olarak, ince ayrıntılar görülemez. Örneğin kolunuzdaki saatinize baktığınızda, rakamları görebilir ancak ibreleri göremeyebilirsiniz. YBMD’nin Kuru Tip ve Yaş Tip olmak üzere iki formu vardır.

Kuru tip YBMD oldukça yaygındır. YBMD’li kişilerin %80’i (10 kişide 8 kişi), kuru forma sahiptir. Bu formdaki YBMD’ de maküla yaşla birlikte incelmiş, drusen adı verilen küçük protein kümeleri büyümüştür. Yavaş yavaş merkezi görüşü kaybedersiniz. Henüz kuru tip YBMD’yi tedavi etmenin bir yolu mevcut değildir.

Yaş tip YBMD’ nin yaygınlığı daha azdır, ancak çok daha ciddidir. Bu formda, retinanın altında yeni, anormal kan damarları oluşmaktadır. Yeni oluşan bu anormal damarlardan kan ve diğer sıvılar sızarak makülada istenmeyen değişikliklere neden olurlar. Yaş tip YBMD’de görme kaybı, Kuru Tip YBMD’ye göre daha hızlı olmaktadır.

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu için başlıca risk faktörleri nelerdir?

Doymuş yağ içeriği yüksek gıdalar tüketmek, şişmanlık, sigara, 50 yaş üstü, hipertansiyon, ailede YBMD öyküsü, kalp hastalığı, kolesterol seviyesinin yüksekliği önemli risk faktörlerindendir.

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tanı yöntemleri nelerdir?

Göz muayenesi sırasında oftalmolog, Amsler Grid testini uygular. Amsler Grid testi her gün kişinin evde uygulayabileceği son derece pratik bir yöntemdir. Bu test görme alanında kayıplar, bulanık görme, çizgileri eğri görme gibi semptomların fark edilmesini sağlar. Daha sonra özel bir lensle retina ve makülada değişiklikler olup olmadığı kontrol edilir. Floreseyn Anjiyografi, Optik Koherens Tomografi de retinanın incelenmesinde sıklıkla kullanılan yöntemlerdir.

Kuru Tip YBMD tedavisi

Kuru Tip YBMD’yi tedavi etmek için henüz bir yöntem yoktur

Ancak çok sayıda druseni olan, görme fonksiyonlarında bozulmalar olan kişilere kombine besin takviyeleri önerilmektedir. AREDS adında büyük bir çalışmayla, bu durumdaki Kuru Tip YBMD hastalarının aşağıdaki vitamin ve mineralleri günlük olarak tüketmelerinin hastalığın seyrini yavaşlatabildiği gösterilmiştir:

Vitamin C

Vitamin E

Lutein

Zeaksantin

Çinko

Bakır

Koyu renkli yeşil yapraklılar, sarı renkli meyve ve sebzeler, balık, besin değeri yüksek gıdalarla dengeli beslenmenin YBMD’de fayda sağladığı bilinmektedir.

Yaş Tip YBMD tedavisi:

Anti-VEGF ilaçlar olarak bilinen ilaçlar uygulanmaktadır. Bu ilaçlar retinada anormal kan damarlarının sayısını azaltır, oluşan anormal damarlardan sızıntıyı yavaşlatır. Bu ilaç çok ince bir iğne ile göze uygulanır.

KAYNAK: https://www.abdiibrahim.com.tr/

Kapak Görseli: https://www.atagoz.com.tr/

Okumaya Devam

GÜNDEM