Bize ile Bağlan

Gündem

Kılıçdaroğlu’ndan Türk Solu’nun Ezberini Bozacak “İslâm” Konuşması

Yayınlanan

üzerinde

HABER: VOLTHABER.COM

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi’nin organizasyonu ile 10 Nisan Pazartesi günü Ankara’da yapılan “Geleneksel İslam Ülkeleri Büyükelçileri Ankara İftar Buluşması”nda yaptığı konuşmada Türk Solu’nun, İslam’a yönelik kalıplaşmış düşüncelerini sarsacak bir konuşma yaptı.

Türkiye ya da Türk Solu’nun İslam’a bakış açısındaki önyargıları kıran içerikteki konuşması ile ezber bozan Kemal Kılıçdaroğlu, Batı Rönesansı’nın başlangıç hareketinin ve Rönesansın asıl kaynağının, İslam dünyasının bilim ve teknoloji alanında ürettiği ilerici gelişmeler olduğunu söyledi.

“Aslında bilimde çığır açan İslam dünyasıdır. Sosyolojiden tutun matematiğe kadar bu böyledir. Tıptan tutun uzay bilimlerine kadar. İslam Coğrafyasının, İslam’dan hemen sonra yaşadığı olağanüstü gelişmeler, Ortaçağ’da Rönesansın başlamasına yol açtı” diye konuşan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İslam dünyasının güncel durumda, kendisinin başlattığı ilerici hareketlerin gerisinde kalmasının nedenlerinin de araştırılması gerektiğini vurguladı.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’din hadislerinden alıntı yaparak konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “İslam bize hak, hukuk ve adaleti öğretiyor ama geldiğimiz noktada İslam’ın çıkış felsefesini iyi öğretmediğimiz için geride kaldık. Ülkemizde adalet yok, İslam dünyasında da adalet sorunu var. Bunu, tarihimize, İslam tarihinin kaynaklarına dönerek çözebiliriz” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Geleneksel İslam Ülkeleri Büyükelçileri Ankara İftar Buluşması”nda yaptığı kkonuşmada öne çıkan başlıklar şöyle:

“Kavgadan bir şey çıkmaz, birlikten beraberlikten huzur çıkar.
Ramazan ayındayız, mübarek bir aydayız. Manevi duygularımızın zenginleştiği bir aydayız.
Bir deprem felaketi yaşadık. Depremin yol açtığı yaralarımızı, acılarımızı hep beraber gidermeye çalışıyoruz.
Ama bu millete bir sözümüz var: Evi yıkılan, dükkanı yıkılan, ahırı yıkılan, herkesin ama herkesin evini, dükkanını, ahırını, işyerini yeniden yapacağız ve bunları bir kuruş bile almadan hak sahiplerine teslim edeceğiz. Helalleşmenin asıl bu noktada gerçekleşeceğine inanıyorum.
Ölenleri geri getiremeyiz ama, sosyal devlet olarak üstümüze düşen yükümlülükleri hep birlikte yerine getireceğiz.
O binaların yapılması için 42 kişinin imza attığı 13 belge düzenlendi; hepsi kamu görevlisi. Ama o imzalarla yapılan binalar yıkıldı. Dolayısıyla devlet olarak görevimiz yıkılan binalardaki hak sahiplerine evlerini, işyerlerini teslim etmektir.
Bu vesile ile başta İslam ülkeleri olmak üzere yardımlarını esirgemeyen bütün dünya ülkelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dosluğun, insanlığın gereğini gördük ve bütün dostlarımıza teşekkür ediyorum.
Asıl konuşmama bir soruyla başlamak istiyorum.
İslam ülkelerinde neden acı ve göz yaşı var, neden? Bu soruyu akıl baliğ olan herkesin kendi vicdanına sorması lazım.
Aslında bilimde çığır açan İslam dünyasıdır. Sosyolojiden tutun matematiğe kadar bu böyledir. Tıptan tutun uzay bilimlerine kadar. İslam Coğrafyasının, İslam’dan hemen sonra yaşadığı olağanüstü gelişmeler, Ortaçağ’da rönesansın başlamasına yol açtı. Bilimde ve teknolojide bu kadar ileri adımlar atan İslam dünyası 21. yüzyılda neden geride? Bunun sorgulanması lazım.
Kaldı ki Yüce Yaradan, Kur’an-ı Kerim’de diyor ki, “aklınızı neden kullanmıyorsunuz?”. aklı kullanmanın yolu, aslında Yüce Yaradanın mucizelerini, bize sunduğu nimetleri keşfetmektir.
Bilim ve teknolojinin temelinde de bu yatıyor zaten.
Bilim ve teknolojide ileri düzeyi yakalayan ülkeler, geride kalan ülkelere teknolojileri ile birlikte kültürlerini de ihraç etmektedir.
Bu nedenle, İslam dünyası, yani bizler bilime, teknolojiye, üniversitelere önem vermek, bu yolla değer yaratmak zorundayız.
Alimin ölümü, alemin ölümü gibi ise Sevgili Peygamberimiz bir alimin ölümünü kainatın ölümü ile eşdeğer görüyorsa, özünde İslam dünyasının, İslamın bilime ne kadar değer verdiğini göstermektedir.
“İlim Çin’de de olsa gidin öğrenin” diyorsa Sevgili Peygamberimiz, bilimin ne kadar önemli olduğunu söylüyor demektir bu.
“Alimin mürekkebi, şehidin kanından daha üstündür” deniyorsa, bilimin ve alimin kaleminin ne kadar değerli olduğu anlatılıyor demektir aslında.
Soru şu: Biz neden bu anlayıştan koptuk, niçin koptuk?
Adaleti de kendi ülkemize ve bütün İslam aleimen getirmek zorundayız.
Filistin örneği; acı ve göz yaşı içinde hakkı gaspedilen bir halk ve bir ülke var orda. Biz hakkın ve haklının yanında duracaksak elbette Filisitin davasının ve Filistin halkının yanında olacağız. Aksi halde biz, bize öğretilen inancımızın gereğini reddetmiş oluruz. “Haksızlık karşısında susan dilsiz, şeytandır” diyorsak, haksızlık karşısında susmayacağız.
İslam bize hak, hukuk ve adaleti öğretiyor.
Şey Sadi Şirazi’nin çok güzel bir sözü var: Dünyanın bütün nehirleri, adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez.
Hepimiz adalete susadık.
Adalet istiyoruz ülkemizde. Dünya’da da adalet yok.
Oysa, tarihimiz, İslam tarihini, İslam’ın çıkış felsefesini doğru anlatır ve yeni nesilleri bu doğrultuda temiz ve saf bilgi ile yetiştirirsek, adaleti, erdemi,bilimi, hukuku, bilge insanlara saygının ne olduğunu öğretebiliriz.
Köklerimiz çok güçlü ama filizlerimiz biraz zayıf.
Bilgiden ve bilimden geriye doğru gidince, haktan, hukuktan adaletten de geri gittik. Bu yüzden de toplumlarda çürüme süreci başlıyor; işte bu çürümeyi sona erdirmek lazım.
Biz birarada birlikte bu ülkenin ve toplamda İslam dünyasının huzuru için çalışmak zorundayız, çalışacağız.
Bizim Ortadoğu için bir hedefimiz var: Ortadoğu’nun kaderi hep acı, hep kan hep gözyaşı oldu.
Neden?
Yeraltında olağanüstü bir zenginlik var ama o zenginlik ülkeler için felakete dönüşebiliyor. Bunu bir şekilde çözmek gerekiyor. Barışı egemen kıldığınız zaman, toplumsal dayanışmayı güçlü kıldığınız zaman pek çok sorunu çözebilirsiniz.
Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurmaya karar verdik. Ortadoğu üljkeleri neden biraraya gelip sorunlarını çözemesin, pekala bunu yapabiliriz, Ortadoğu’da barışı ve esenliği egemen kılabiliriz.
Barış ve refah içinde yaşamak var iken ve bu mümkün iken neden bunu hep birlikte başarmayalım.
İslam dünyası hep şikaye eder ama ben bunu yapmayacağım; ben çözüm üretmek istiyorum. ‘Sorun var mı?’ var; ‘çözülmesi lazım mı?’, lazım.
Ne ile çözeceğiz bu sorunlarımızı. Yüce Yaradanın bize verdiği büyük hazine ile yani akılla. Ortdaoğu’nun büyük sorunlarını herhangi bir ülke tek başına çözemez, birlikte, ortak akılla çözeceğiz”.

Haber: volthaber.com

Genel

BOTAŞ’a İç Denetim Farkındalık Ödülü

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Türkiye’deki iç denetim profesyonellerinin meslek örgütü olan Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE), iç denetimde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği Farkındalık Ödül Töreni, 11 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Bu yıl 13.’sü düzenlenen ödül töreninde, mesleki farkındalığın gelişimi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunan ve toplumsal alanda fark yaratan kurum ve kişiler ödüllendirildi.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun temsilcisi olan, 900’den fazla kurumu temsil eden ve 3000’e yakın üyesi bulunan, mesleğin profesyonellerinin yetkinlikleri, finans ve reel sektör şirketleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal yönetim kalitesi, mesleğin akademik gelişimi için çeşitli hizmetler sunan Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) tarafından; iç denetim alanında öncü kişi ve kurumları takdir etmek amacıyla düzenlenen Farkındalık Ödülleri kapsamında BOTAŞ ödüle layık görüldü.

Enerji sektörünün lider Kuruluşu BOTAŞ, uluslararası geçerliliği bulunan CIA (Certified Internal Auditor) ve CISA (Certified Information Systems Auditor) sertifikalarının alınmasında çalışanlarını destekleyerek sürekli profesyonel gelişim konusuna verdiği önemi aldığı ödülle taçlandırdı.

Bu kapsamda, iç denetim mesleğinin uluslararası standartlar çerçevesinde yürütülmesi kapsamında BOTAŞ, Kurumsal Farkındalık ana kategorisinde Sertifikasyon Farkındalığı Ödülü’ne layık görüldü.

Okumaya Devam

Gündem

Erdoğan: Türkiye, 14 Mayıs Seçimleriyle Bir Demokrasi Şöleni Gerçekleştirdi

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şölenini daha alnının akıyla tamamlamıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi balkonundan vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine başlarken, kendisini karşılayanların coşkusuna işaret ederek, “İşte bu sevdanın neticesi burada. Bu, sevdalıların buluşması. Bütün bu maratonun neticesini bu akşam sizlerle yaşıyoruz. Birileri mutfakta, biz de balkonda” ifadesini kullandı.

Ankaralıları ve dava arkadaşlarını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şölenini daha alnının akıyla tamamlamıştır. Henüz kesin sonuçlar belli olmamakla beraber açık ara önde bulunuyoruz” diye konuştu.

Hem yurt içi oyların gayriresmî sonuçlarının belli olmasının hem de yurt dışı oyların sayımının biraz daha vakit alacağının anlaşıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Tabii biz fersah fersah geride olduklarını kendilerinin de bildiği bir tabloyu ‘Öndeyiz’ diye anlatarak, milleti bir kez daha muhtemelen son kez kandırmaya çalışanlar gibi değiliz. Biz milletimize karşı hep harbi ve hasbi olduk. Bugün de seçimde açık ara önde olduğumuzu biliyor ancak sonucun tam oranlarıyla ne şekilde tecelli ettiği henüz resmen önümüze gelmediği için millî iradenin tezahürünü bekliyoruz. Sonucu beklerken, sizlerin buradaki sevgisine mukabele etmek için geleneksel balkon konuşmamızı şimdiden yapalım dedik.”

“TARİHİMİZİN EN YÜKSEK KATILIMLI SEÇİMLERİNDEN BİRİNİ YAŞADIK”

İstanbul’dan Ankara’ya ve parti genel merkezine gelinceye kadar sevgileriyle, coşkularıyla, ahde vefalarıyla kendilerini yalnız bırakmayan vatandaşlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde sandık kurullarında görev alan, müşahit olarak veya bireysel gayretleriyle gönüllü bir şekilde sandıklara sahip çıkan, onlarla birlikte yurt dışı çalışmalarında vazife üstlenenlere de şükranlarını dile getirdi.

“Şüphesiz en büyük teşekkürü rekor bir katılımla sandık başına giderek ülkesinin ve kendisinin geleceği için tercihini sandığa yansıtan vatandaşlarımın her birine ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Seçimde tercihini bizden, AK Parti’den, Cumhur İttifakı’ndan yana kullanan kardeşlerime hassaten şükranlarımı sunuyorum. Kazanan, seçim tablolarının göstereceği rakamların ve oranların ötesinde tartışmasız bir şekilde ülkemiz olmuştur, milletimiz olmuştur. Türkiye, millî iradenin üstünlüğüne olan bağlılığıyla, vatandaşlarının siyasi tercihindeki özgürlüğüyle, dünyanın önde gelen demokrasileri arasında yer aldığını bir kez daha ispatlamıştır. Bu gerçeği seçimlere katılım oranının rekoruyla gösterdik. Dünyada benzeri yok. Tarihimizin en yüksek katılımlı seçimlerinden birini yaşadık. Bu gerçeği, milletimizin tercihini huzur içinde sandığa yansıtmasıyla gösterdik. Kayda değer hiçbir üzüntü verici hadise yaşanmadan bu seçimi tamamladık. Bu gerçeği, tüm parti temsilcilerinin gözetimi altında yürütülen seçim süreci ve sonuçlarının şeksiz, şüphesiz oluşuyla gösterdik.”

“SİYASİ HAYATIMIZ BOYUNCA İSTİSNASIZ HER ZAMAN MİLLÎ İRADENİN KARARINA SAYGI DUYDUK”

CHP yöneticileri ve bazı belediye başkanlarının tamamen kendi iç hesaplaşmalarının ürünü feveranlarının bu gerçeği değiştirmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ülkemiz, hem siyasi hak ve özgürlüklerin kullanımı hem seçim sisteminin güvenirliği bakımından dünyaya örnek olacak bir işleyişe sahiptir. Kimsenin bu güzel tabloyu kendi kısır siyasi hesapları için bozmaya hakkı yoktur. Biz siyasi hayatımız boyunca istisnasız her zaman millî iradenin kararına, yani sizin kararınıza saygı duyduk. Bu seçimde de saygı duyuyoruz. Bundan sonraki seçimlerde de saygı duyacağız. Herkesten de biz aynı demokratik olgunluğu bekliyoruz. Seçim kampanyası dönemindeki tartışmalar artık geride kalmıştır. Bu süreçte herkes milletimize sözünü söylemiş, milletimiz de bugün kararını vermiştir. Artık buna yeni yeni kılıflar uydurmanın bir anlamı yok. Milletimizin kararının ne olduğunu gayriresmî kesin sonuçları açıklandığında hep birlikte göreceğiz.”

Sonuç ne olursa olsun Cumhurbaşkanı Seçimi’nde tercihini kendisinden yana kullanan yaklaşık 27 milyon vatandaşa şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tercihini kimden yana yaparsa yapsın bu demokrasi şölenine katılan yaklaşık 56 milyon vatandaşımızın her birine tekrar teşekkür ediyorum. Seçimlerde en yakın rakibimize şimdiden 2 milyon 600 bin civarında fark attık. Kesin sonuçların çıkmasıyla bu rakamın çok daha yükseleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Seçim sistemindeki yüzde 50+1 oy sınırı sebebiyle Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ilk turda bitip bitmediğini henüz bilinmediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer milletimizin kararı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin tamamlandığını gösteriyorsa zaten mesele yok. Şayet milletimiz tercihini, seçimin ikinci tura kalmasından yana yaptıysa onun da başımızın üstünde yeri var. Yüzde 50’nin üzerinde bir oy oranıyla bu turu bitireceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yurt dışı oyların sayımlarının devam ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunun için teşkilat mensuplarımızdan ve bize gönül veren tüm kardeşlerimden sandıklardaki ilçe ve il seçim kurullarındaki işlemler bitene kadar teyakkuz hâlinde olmaya devam etmelerini istiyorum. Zaferimizin gölgelenmesine yol açacak en küçük bir rehavete, en küçük bir zafiyete izin vermeden süreci takip edeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği seçimleri mevcut tabloyla bile Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu kazanmasıyla neticelenmiştir. Şu anda parlamentoda çoğunluk Cumhur İttifakı’ndadır. Komisyonların genelinde Cumhur İttifakı hâkimdir. Dolayısıyla mecliste çoğunluğu Cumhur İttifakı’na veren milletimizin tercihinin Cumhurbaşkanı Seçimi’nde de güven ve istikrardan yana olacağından şüphe duymuyoruz.”

Seçim sonuçlarının ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecinde meydanlarda vatandaşlara söylediklerinin sonuçlarını aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bir olacağız, hamdolsun milletimizin gönlündeki yerimizi tahkim ederek bir olduk mu? İri olacağız, hamdolsun ülkemizi daha da güçlendirerek iri olduk mu? ‘Diri olacağız.’ dedik. Hamdolsun millî iradenin üstünlüğü üzerindeki bulutları dağıtarak diri olduk mu? ‘Kardeş olacağız.’ dedik, hamdolsun sandıktaki tercihi ne olursa olsun yeni güne 85 milyon, kardeş olarak girdik mi? Dikkat edin, biz teröristlerle kol kola olmadık. Biz, Diyarbakır’daki Kürt kardeşlerimizin ölümüne neden olan Selo ile beraber olmadık. Biz, ‘cezaevi kapılarını kırarak bebek katillerini dışarı salacağız.’ diyenlerle beraber olmadık. Biz Kandil’den talimat alanlarla beraber olmadık. Biz talimatı sadece Rabbimizden, milletimizden alırız. ‘Hep birlikte Türkiye olacağız.’ dedik, hamdolsun 81 vilayeti ve gönül köprüleri kurduğumuz tüm kardeşlerimizle büyük ve güçlü Türkiye olduk.”

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETMENİN MÜCADELESİNİ VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarının henüz kesinleşmemiş olmasının milletin tercihinin açık ara kendilerinden yana olduğu gerçeğini değiştirmediğini söyledi.

Millete bugüne kadar ne dedilerse, bundan sonra da aynı şeyi söyleyeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu anlayışla milletimize önümüzdeki 5 yıl boyunca hizmet etmeyi sürdüreceğimize yürekten inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin her seçiminin elbette önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “14 Mayıs seçimleri, gerek kurulan ittifakların mahiyeti gerek bu ittifaklara verilen gizli-açık desteklerin kaynakları itibarıyla siyasi tarihimizde ayrı bir öneme sahip olmuştur. Bu seçimi yaşayanlar çocuklarına, torunlarına Türkiye’nin nasıl bir siyasi iklimden geçerek Türkiye Yüzyılı’na ulaştığını anlatacak, ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını yarım bırakmamak için milletimizin iradesine nasıl sahip çıktığını anlatacak, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine halel getirmemek için hangi oyunları bozduğunu anlatacak, millî iradenin gücünün nasıl bir destan yazdığını anlatacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu destanı milletle birlikte yazdıklarını ifade ederek, “Bugün burada bizlerle birlikte olan kardeşlerim başta olmak üzere partimizin tüm mensuplarına, Cumhur İttifakı’nın tüm mensuplarına, milletimizin her bir ferdine, çağrıda bulunuyorum; yarın sabahtan itibaren Türkiye Yüzyılı için milletimizin ve özellikle de gençlerimizin umutlarını en yükseğe çıkarmak için çalışmaya başlıyoruz” diye konuştu.

Gelecek dönemde de hiçbir tahrike, provokasyona, oyuna gelmeden sadece milletin gönlünü kazanmak için çalışacaklarını, koşturacaklarını, uğraşacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmenin mücadelesini vereceğiz. Unutmayınız, Türkiye Yüzyılı’nın yükselişinin önüne kimse geçemeyecektir” dedi.

Okumaya Devam

Gündem

MALATYA’DA YÜZBİNLERCE İNSAN ÇADIRDA YAŞIYOR AMA BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN’IN DERDİ MAKAM ARACI

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Şubat ayında meydana gelen depremlerde adeta yerle bir olan ve yüzbinlerce insanın çadırkentlerde yaşadığı Malatya’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yeni makam aracı olarak, yaklaşık 1,5 milyon TL değerindeki TOGG satın almanın ve bundan sonra makam aracı olarak TOGG kullanacak olmanın büyük mutluluğunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, makam aracı galerisine bir de TOGG eklediğini büyük bir müjde gibi açıklayarak, “Bu aracımızı Büyükşehir Belediyesi makam aracı olarak kullanacağız. “Huzurlu bir şekilde Malatya’mıza ve insanımıza hizmette kullanmak nasip olur inşallah” dedi.,

Selahattin Gürkan, Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen törenle, yeni makam aracı TOGG’un direksiyonuna geçti ve törendeki vatandaşlara kornayla iletişim kurdu.

Konuyla ilgili olarak malatya.bel.tr’de yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye’nin ilk Yerli ve Milli otomobili TOGG Malatya Büyükşehir Belediyesi makam aracı oldu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, makam aracı olarak kullanacağı Türkiye’nin yerli ve milli aracı TOGG’u teslim aldı.

2017 yılında Yerli ve Milli aracın yapılacağının Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmasının ardından sipariş veren kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte belediyeler arasında yer alan Malatya Büyükşehir Belediyesi, ilk aracını teslim aldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın makam aracı olarak kullanacağı TOGG, Başkan Gürkan tarafından teslim alındı.

TOGG’u teslim alan ve sürüş deneyimini yaşayan Başkan Gürkan, Türkiye Yüzyılı için yerli ve milli bir araç olan TOGG’un farklı bir sürüş keyfi verdiğini belirtti. Başkan Gürkan, yapılan teknolojik atılımlarla birlikte yerli ve milli markaların Türkiye’nin oyun kuran bir devlet haline geldiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Yerli ve Milli aracın kendilerini gururlandırdığını belirten Başkan Gürkan yaptığı açıklamada, “Yerli ve Milli aracımızın olması bizi gururlandırdı, onurlandırdı. Ülkemizi gururlandırdı. Bu gelişme ile birlikte bizde bu dünyada teknolojik gelişmelerde varız dedik. Hürkuş ile başlayan Nuri Demirağ’la başlayan daha sonra inkitaya uğrayan çok partili döneme geçtikten sonra devrim arabasıyla devam eden 1960’lardan sonra bazı entrikalarla üretimine ara verilen ve üretilmeyen yerli araçlar Cumhurbaşkanımız liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın 5 şirkete talimat verip artık bu konuda yerli ve milli bir aracın yapılması noktasındaki vizyonu ve ufku ile birlikte Türk müteşebbisinin harekete geçmesini görüyoruz. 2002 yıllarından sonra başlayan bu süreç 2007 yıllarında ayrı bir ivme 2015 yılından sonra daha hızlı bir ivme yakalamış ve 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhuriyetimize yakışan yerli ve milli bir otomobil üretilmiştir.  

Yerli ve Milli bir otomobil versiyon olarak 2035 yılının ötesi düşünülerek üretilmiş bir versiyon. Fosil yakıtların 2035 yılından sonra kullanımının yasak olması artık mazot, benzin ve benzeri yakıtları kullanan araçların daha sonraki süreçte kademeli olarak trafikten men edileceğini düşünürseniz bu versiyon 2035’in ve daha yukarı bir vizyonun üzerine hazırlanmış bir tasarımdır. Bu tasarımı yapan Türk mühendis ve teknik elemanlarımıza bu vizyonu Türk mühendis ve teknik elemanlarına gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza bu vizyonu yerine getiren müteşebbis iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah yerli ve milli aracımız TOGG’a bundan sonra Türkiye’nin ve Malatya’nın yollarında kazasız belasız seyirler temenni ediyorum. Allah hayırlı etsin. Bu aracımızı Büyükşehir Belediyesi makam aracı olarak kullanacağız. Huzurlu bir şekilde Malatya’mıza ve insanımıza hizmette kullanmak nasip olur inşallah.

İnşallah yarın Bayraktar ile birlikte, Kızılelma ile birlikte Roketsan’ın üretmiş olduğu roketler ile birlikte SİHA-İHA ile birlikte, TCG Anadolu ile birlikte Uçak gemilerimizle birlikte Türkiye artık dünyada bende buradayım diyen piyon olarak değil oyun kuran bir ülke konumuna geldi. Bu duruma gelmesinde bu vizyonu bize gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Bakanlarımıza, müteşebbislerimize ve teknik adamlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Devletine ve Milletine hayırlı olsun. İnşallah bu yeni bir başlangıç olur uzayda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ileri hedef noktasında ‘İstikbal göklerdedir’ anlayışı içerisinde muasır medeniyetin üzerine çıkmak dileğiyle” şeklinde konuştu.  

Büyükşehir Belediyesi önünde sergilenen Yerli ve Milli aracımız TOGG’a ilgi gösteren vatandaşlar fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler”

Okumaya Devam

GÜNDEM