Bize ile Bağlan

Çevre

Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Milyon Yavru Balık Kaynaklara Bırakılacak

Yayınlanan

üzerinde

Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi çerçevesinde Cumhuriyetin 100. yılında 100 milyon yavru balık üreterek kaynaklara bırakacak.

Bakanlık, belli boya gelen yavru balıkların suyla buluşturulması ve denizlerdeki av araçlarının temizlenmesi çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Stokların takviyesi, balık üretiminin artırılması ve biyolojik çeşitliliğin korunması için “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” yürütülüyor.

Su kaynaklarının geliştirilmesi faaliyetleri kapsamında 15 türde üretim yapılarak su kaynaklarına bırakılıyor. Balıklandırma faaliyetleri, 2020’ye kadar yılık 30-40 milyon düzeyinde devam ederken, üretilen balık sayısı, 2021’de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 7 su ürünleri üretim tesisinin Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne devredilmesiyle arttı.

Bakanlık tarafından geçen yıl 89 milyon yavru balık üretilerek kaynaklara bırakılırken bunların 76 milyon 373 bin 300’ünü sazan, 71 bin 500’ünü levrek, 71 binini çipura, 20 binini alabalık, 9 binini kalkan oluşturdu.

Son 10 yılda toplam 176 milyon 185 bin sazan balığı, 9 milyon 500 bin şabut, 820 bin siraz, 170 bin 500 kalkan, 80 bin granyöz, 23 bin mersin balığı, 21 bin alabalık, 21 bin yayın, 5 bin Karadeniz alabalığı, 1033 çipura-levrek, 1000 istakoz, ve 1000 lahoz balığı yavrusu su ürünleri kaynaklarına bırakıldı.

Bakanlık, Cumhuriyetin 100. yılında da 100 milyon yavru balık üreterek kaynaklara bırakma hedefi doğrultusunda üretim hazırlıklarına da başladı.

2,3 MİLYON SUCUL CANLININ HAYATI KURTARILDI

Bakanlık 2014’te Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ni de uygulamaya koydu. Proje kapsamında şimdiye kadar 103 milyon metrekare alan taranarak, yaklaşık 800 bin metrekare hayalet ağı ve 35 bin sepet, pinter ve diğer av araçları çıkarıldı. Böylece yaklaşık 2,3 milyon sucul canlının hayatı kurtarıldı.

Balıkçılar, sivil toplum kuruluşları, belediyelerle farkındalık çalışmaları yürütülürken, bu kapsamda kaybolan yeni av araçları belirlenerek çıkarılıyor.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KAÇAK YAPILARIN YIKILMASI İÇİN İHALE DÜZENLEDİ

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

İstanbul – Eyüpsultan Belediyesi, ilçe genelinde İmar Mevzuatına aykırı kaçak yapıların yıkılması için bir ihale düzenledi.

Eyüpsultan Belediyesi, konuyla ilgili olarak yayınladığı ihale ilanında, ilçe genelinde 260 bin m2 yığma duvar inşaatının, 127 bin m2 her türlü kiremit çatı örtüsü toplanması, temizlenmesi ve istiflenmesi, 43 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi, 3 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi için açık teklif verme usulü ile ihale düzenlendiğini açıkladı.

İhale ilanında, ihalenin 16 Haziran 2023 tarihinde, Eyüpsultan Belediyesi’nin Nişanca Mahallesi’ndeki binasında yapılacağı kaydedildi.

İhaleyi kazanan firmanın, ihale ilanında anılan kaçak yapıların yıkılması işini 150 gün (5 ay) içinde tamamlaması öngörülüyor.

Okumaya Devam

Çevre

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ: TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Kirişci, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak milletle eşine az rastlanır destansı yürüyüşü başlattığını ifade etti.

Milletin ruhunda ateşlenen azim ve inancın ifadesi olan yürüyüşte kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesin aynı hedef doğrultusunda hareket ederek zafere ulaştığına işaret eden Kirişci, “Anadolu’yu bizlere bin yıldır yurt kılan güç ve iradenin kaynağı, milletimizin sinesindeki o büyük iman ve diriliş ruhudur. Bu ruh, Malazgirt’te, Çanakkale’de, istiklal mücadelemizde, teröre karşı verdiğimiz mücadelede, 15 Temmuz’da, Afrin’de, İdlib’de bizim en büyük kuvvetimiz olmuştur.” diye konuştu.

Yarının teminatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi gençler ve Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine erişme idealinden ilham aldıklarını anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın TEKNOFEST gençliği olarak adlandırdığı gençlerimiz, Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin yıldızını parlatacaktır. Bugün haklı gururla tüm dünyaya lanse ettiğimiz yerli ve milli aracımız Togg, TCG Anadolu gemimiz, İmece uydumuz, İHA’larımız, SİHA’larımız, Kızılelmalarımız bizim gençlerimizin, mühendislerimizin alın teri ve akıl teri dökerek ürettiği eserleridir, gurur duyuyoruz. Yarın gençlerimizindir. Türkiye Yüzyılı’nda, 21. yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si sizlerin, TEKNOFEST gençliğimizin omuzlarında yükselecektir. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, siz gençlerin azim, inanç ve başarılarıyla taçlanacak ve her geçen gün daha da kalkınarak varlığını sürdürecektir. Sizler büyük milletimizin en değerli varlığı, umudu ve mutlu geleceğinin güvencelerisiniz.”

“TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerin heyecanına, büyük hayalleri ve düşüncelerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bakanlık olarak gençlere yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi.

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’ni kurduklarını hatırlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“İnovatif düşüncenin kaynağı olan gençler sayesinde Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Gençliğine güvenen, sağlam ve her türlü donanıma sahip gençler yetiştiren milletlerin istikbali, her zaman aydınlık ve parlak olmaya muktedirdir. Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, çalışmaktan yorulmayan, karşılaştığı sorunları akıl, ilim ve diyalogla çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Güçlü ve müreffeh bir ülke olma yolunda önemli mesafeler kateden Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimizin omuzlarında aydınlık bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Biz şu an sizin önünüzü açmaya, enerjinizi en iyi şekilde kullanacağınız, potansiyelinizi en yüksek şekilde yansıtacağınız bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Biz size nasıl bir Türkiye emanet ediyorsak, sizler de çocuklarınıza, sizden sonra gelenlere daha güçlü bir Türkiye emanet edeceksiniz.”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerine güvendiğini ve inandığını sözlerine ekledi.

Bakan Kirişci, program sonrasında gençleri yanına alarak Togg ile fotoğraf çekindi.

Okumaya Devam

Çevre

PARS ÇALIŞTAYI, TERMESSOS MİLLİ PARKI’NDA YAPILDI

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 1001: Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen, “Pars (Panthera pardus)’ın Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki Yayılışının Araştırılması Projesi” açılış çalıştayı, Antalya Güllük Dağı (Termessos) Mili Parkı’ndaki Leopar Araştırma Birimi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yetkilileri ile proje ekibi katıldı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasin Ünal’ın yürütücülüğünü üstlendiği projede Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü araştırmacıları yanında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden araştırmacılar yer alıyor.

Üç yıl sürmesi planlanan söz konusu proje kapsamında DKMP 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlükleri sınırları içerisinde bulunan alanlarda pars popülasyonunun tespitinin yapılması ve aynı zamanda alanda yaşayan diğer fauna türlerinin habitat haritalarının çıkarılması amaçlanıyor. 

Okumaya Devam

GÜNDEM