Bize ile Bağlan

Kültür

ŞEHİR TİYATROLARINDAN İKİ PRÖMİYER

Yayınlanan

üzerinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, iki yeni oyunuyla tiyatroseverleri ağırladı. Bir Halk Düşmanı ve Godot Geldi seyirciyle buluşturuldu.

bir-halk-dusmani-promiyer-3.JPG

5 Nisan 2023 Çarşamba günü 20:30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yapan Henrik Ibsen’in yazdığı, Dilek Başak Carelius’un çevirdiği, Orhan Alkaya’nın yönettiği Bir Halk Düşmanı; bir bilim insanı ve aydının, yalnız kalmak pahasına gerçekleri savunmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Ibsen eleştirel gerçekçi bakış açısıyla sanayileşme ve olumsuz etkilerine insan odaklı bir bakış getirirken, aydının sorumluluğunu tartışıyor.

Kentin yegâne gelir kaynağı olan kaplıcalarla ilgili araştırmasından şüphelerini haklı çıkartan bir sonuç alan Dr. Thomas Stockman’ın mücadelesi, Ibsen’in güçlü kalemiyle, “halkın yararı” sayılan şeyin, çıkar prizmasında şekil değiştirmesini anlatan bir “mesel”e dönüşüyor.

Gerçek Bir Olay;

Dünyanın çevre kirliliği konusunda yazılmış ilk oyunu olarak anılan “Bir Halk Düşmanı” gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Şimdi Çekya sınırları içinde bulunan Teplice kentinde görev yapan Dr. Eduard Meissner 1831 yılında bu kaplıca kentinde kolera hastalığına rast geldiğini belirtip şehrin karantinaya alınmasını ister. Bu haber üzerine kaplıcaların zengin misafirleri kenti terk ederler, ekonomik bir yıkıma uğrayan halkın öfkesi karşısında doktor ve ailesi kenti terk etmek zorunda kalırlar.

Dramaturgisini Sinem Özlek’in, müziğini Turgay Erdener’in, dekor tasarımını Tomris Kuzu’nun, kostüm tasarımını Duygu Can’ın, koreografisini Özge Midilli’nin, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın, liriğini Orhan Alkaya’nın, korepetitörlüğünü Burçak Çöllü’nün yaptığı; fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Burçak Çöllü, Cem Baza, Derya Yıldırım, Gökhan Mete, Hakan Arlı, Hazal Uprak, Mert Tanık, Müge Akyamaç, Rahmi Elhan, Tankut Yıldız rol alıyor.

Oyun, 6-8 Nisan, 12-15 Nisan, 19 Nisan 2023 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Miodrag Bulatovic’in yazdığı, Sevgi Soysal’ın çevirdiği, Ragıp Yavuz’un yönettiği Godot Geldi, 5 Nisan 2023 Çarşamba günü Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde prömiyerini yaptı. Godot’yu Beklerken’de Samuel Beckett’in bıraktığı yerden Bulatovic’in kurduğu yeni evren, giderek bir distopyaya dönüşürken, bir tiyatro sahnesinde yahut bir bataklıkta kurulan “oyun”, insanlığın değişmez gerçeğini bir kez daha keşfe çıkarıyor.

Olay bir bataklıkta geçer!..

“Olay” bir bataklıkta geçer. Becket’in oyununda; Godot beklenilir… Bulatović’in oyununda ise, bir fırıncı olarak Godot gelir… Beckett, yapıtında kavramlardan yola çıkarak evrensel bir resital sunarken, Bulatović, aynı tematik yapıyı işlemiş olsa da, rol kişilerinin ve kısmen de olsa mekânın yapısını değişime uğratarak, daha çok “simge”lere yönelmiştir… Tren, maymunlar, domuzlar, telgraf direkleri, postane, postacı kız, Beckett’te efendi-köle ilişkisi içindeki Pozzo ve Lucky’nin yer değişimi ve elbette un çuvallarıyla gelen bir fırıncı hep metaforik simgeler olarak oyunda karşımıza çıkar…

Beckett’te de, Bulatović’te de bekleyenler açısından önemli olan, aslında beklenen kişinin kim olduğu değil, bekleyişin kendisidir… İşte bu durumda; kim olduğu tam olarak bilinmeyen bir “gelen”in, kesinlikle tanımlanmış bir “giden”e dönüşmesinin öyküsüdür diyebiliriz “Godot Geldi” için… Ve elbette bu öykü, “Godot”yu bekleyenlerin de kimliğini açığa çıkartacaktır ister istemez. Çünkü; “Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonra da alışkanlıklarımız bizi…” sözünü doğrularcasına, onların var oluşları artık yalnızca “beklemek”le özdeşleşmiştir… Peki, yalnızca beklemek insanı nasıl bir dönüşüme uğratır? Kişiliklerimiz de “bekleyen et”e dönüşüp, çürümeye başlar mı?.. Bunlar, “Godot Geldi”nin yanıt aradığı sorular…

Dekor-kostüm tasarımını Eylül Gürcan’ın, hareket düzenini Yasemin Gezgin Yavuzcan’ın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Erhan Aşar’ın yaptığı; fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Ali Mert Yavuzcan, Can Başak, Can Ertuğrul, Derya Çetinel, Meriç Benlioğlu, Murat Coşkuner rol alıyor.

Oyun, 6-8 Nisan, 12-15 Nisan, 19 Nisan 2023 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

Gündem

KÜLTÜR BAKANLIĞI MÜLAKATSIZ 127 PERSONEL ALACAK

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Kültür ve Turizm Bakanlığı 127 sözleşmeli personel alacağını duyurdu.

Resmi Gazete’de konuyla ilgili yayımlanan ilanda, “Bakanlığımız taşra teşkilatı birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre, 2022 KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle, yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın sözleşmeli 36 Büro Personeli, 62 Koruma ve Güvenlik Görevlisi ve 29 Temizlik Personeli alımı yapılacaktır” denildi.

İlanda, başvuru konusunda ise şu bilgiler verildi:

“Başvurular elektronik ortamda 26.05.2023-09.06.2023 tarihleri arasında alınacaktır, 2. Başvurmak isteyen adaylar, e-Devlet üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı- Kariyer Kapısı-İşe Alım İşlemlerinin Yapılması veya Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden başvurularını gerçekleştirecektir”.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 127 sözleşmeli personel alımı ile ilgili ayrıntılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2023/05/20230513-4-16.pdf

Okumaya Devam

Genel

Kerem Kınık’ın Türkü Performansı, Kızılay Başkanlığı’ndan Çok Daha Güçlü…

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

6 Şubat depremlerinde yaşanan büyük yıkım sonrası kriz yönetiminde sınıfta kalan, acilen deprem bölgesine gönderilmesi gereken, ancak Haluk Levent yönetimindeki AHBAP adlı sivil toplum örgütüne satılan deprem çadırları ile başta çok sayıda siyasetçi ve sanatçı olmak üzere Türkiye kamuoyu tarafından sert eleştirilere muhatap olan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kemal Kınık’ın bugüne kadar hiç bilinmeyen ve konuşulmayan bir özelliği ortaya çıktı.

Çadır krizi sürecinde çok sayıda sanatçı ile sosyal medya üzerinde sert polemiklere giren ve istifa etmesi beklenen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, türküler eşliğinde memleketi Malatya – Hekimhan’ın tanıtımının yapıldığı bir belgeselde solist olarak bir türkü seslendirdi.

İnönü üniversitesi’nin desteği ile yürütülen ve İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi, Müzik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ayhan’ın proje koordinatörlüğünü yaptığı “Malatya’dan Bir Ses – Hekimhan” adlı belgeselde, Hekimhan ilçesi türküler eşliğinde tanıtıldı.

Belgeselde aralarında Selahattin Alpay’ın da bulunduğu çok sayıda isim Malatya ve Hekim türküleri seslendirdi.

Çekimleri Hekimhan’da yapılan belgeselde, türküleri seslendiren solistlerden biri de Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’tı.

Hekimhanlı olan Dr. Kerem Kınık, söz ve müziği Alaaddin Mutlu’ya ait olan ‘Güzel Hekimhan’ adlı türkünün bir bölümünü seslendirdi.

İşte, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın solistlik performansı

Okumaya Devam

Dünya

TÜRK DÜNYASI KÜTÜPHANECİLER VAKFI KURULDU

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Kütüphaneciler Vakfı’nın kurulduğunu duyurdu.

Yönetim Kurulunda Ahmet Özekmekçi, Ali Odabaş, Muaz Ayhan Işık’ın bulunduğu Türk Dünyası Kütüphaneciler Vakfı’nın kuruluş amacı, vakıf senedinde şöyle belirlendi: “Yaşanan teknolojik, bilimsel, sosyal ve kültürel gelişmeler ışığında, Türkiye ve Türk Dünyası ile dost ve kardeş coğrafyalarda kütüphanecilik, arşivcilik, bilgi/belge/veri yönetimi, eğitim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarındaki işlem ve hizmetlerin planlanması ve senette belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmektir”.

Ahmet Özekmekçi, Ali Odabaş ve Muaz Ayhan Işık’ın vakfedenler sıfatıyla yer aldığı vakfın mal varlığı 120 bin TL, yerleşim merkezi ise Ankara olarak açıklandı.

Okumaya Devam

GÜNDEM