Bize ile Bağlan

Çevre

Ekolojik Koridorlar Haritalandırılacak

Yayınlanan

üzerinde

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu’daki korunan alanları birbirine bağlayacak ekolojik koridorların sınırlarının çizilmesi için arazi çalışması yapılmasını içeren projeyi hayata geçirecek.

“Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri Korunan Alanları Arasında Ekolojik Koridorlara Uygun Alanların Araştırılması Projesi” kapsamında, bilimsel kriterler ışığında ekolojik sürekliliği, ekosistem bütünlüğünü ve biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla, korunan alanlar arasında bağlantıyı sağlayan ekolojik koridorların belirlenerek alt ekosistemler arasında sürdürülebilir sağlıklı bağlantıların oluşturulması hedefleniyor.

Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünün yürüteceği proje, İzmir, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Muğla, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Mersin, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Muş, Bitlis, Bingöl, Van, Ağrı, Adıyaman ve Hakkari’yi kapsayacak.

Çalışma kapsamında Türkiye’de tabiat varlığı, doğal sit alanı, özel çevre koruma bölgesi, milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası, sulak alan, tabiat anıtı gibi koruma statüsüne sahip alanların koridorlarla bağlantıları da yapılacak.

Proje ile korunan alanlarda gen, tür ve ekosistem çeşitliliğin devamlılığının sağlanması amaçlanıyor.

Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki korunan alanlar ekolojik koridorlarla birleştirilirken, memeli hayvanların beslenme, üreme, kışlama için kullandıkları güzergahlar belirlenecek ve soyu tükenmekte olan canlılar görüntülenerek kayıt altına alacak.

Bu alanlarda hem alanın korunması hem de alanı kullanan hayvanların korunması ve izlenmesi için tedbirler ilgili makamlara önerilecek.

Büyük memeli hayvanların hareketlerine bağlı olarak belirlenecek ekolojik koridorların sınırlarının belirlenmesi için ise arazi çalışmaları yapılacak.

Uluslararası ve ulusal düzeyde koruma altında olan, bulunduğu ekosistem ve besin zinciri için kilit pozisyondaki karakulak, bozayı, çizgili sırtlan gibi memeli hayvan türleri seçilecek.

Arazinin uygun yerlerine hayvan tespiti ve hareketlerini belgeleyecek foto kapanlar kurulacak. Alanda takip edilecek memeli hayvan türlerinin barınma, yuvalama gibi temel yaşamsal faaliyetlerinin gerçekleştiği habitatlar görüntülenecek ve haritalarda gösterilecek.

Proje kapsamında, korunan alanların yakın çevresi ile etkileşimi, habitat ve ekosistem bütünlüğü dikkate alınarak araştırma yapılacak. Ekolojik koridorlar ve çeşitli tür grupları için kilit alanlar oluşturulacak. Seçilecek kritik türler başta olmak üzere flora ve faunanın ihtiyaçlarına göre koridor alanları analiz edilecek.

– Göçmen türler koridorların oluşturulmasında belirleyici

Göçmen türlerin göç durumları, yaşam alanları, dağılım kapasitesi ve yaşam stratejisi, koridorların birleştirilmesinde esas alınacak.

Değerlendirme sürecinde hassas habitatlar işaretlenecek. Seçilmiş kritik türlerin habitat ile ilişkileri, yayılımları, habitat kalitesi ortaya konulacak.

Korunan alanları birleştirmek için ortaya konulan ekolojik koridorlarda, her bir ekolojik koridorun gerekçesi bilimsel olarak açıklanacak.

– Koridorlar haritalandırılacak

Ekolojik koridorların seçimi için temel alınacak türler belirlenecek. Bu türlerin habitat kullanımı, uygun analizler ile ortaya konulacak.

Biyo-ekolojik, jeolojik, jeomorfolojik, hidrojeolojik ve peyzaj değerlendirmeleri bütünlük içerisinde yapılacak, ekolojik koridorlar gerekçeleriyle birlikte önerilecek.

Ekolojik analizler doğrultusunda coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak memeli hayvanların habitatlarını bağlayacak koridorlara ilişkin haritalar üretilecek ve bu haritalar içindeki alanların jeolojik ve hidrojeolojik yapısı, korunan alan statüleri de göz önünde bulundurularak modellemeler oluşturulacak.

Ekolojik koridorlara bölgesel bir kod numarası verilecek, bu alanların tanıtımının sağlanması amacıyla video ve fotoğraflar çekilecek ve alanlar kamuoyuna tanıtılacak.

Alanında uzman akademisyenlerin katkı vereceği projenin 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KAÇAK YAPILARIN YIKILMASI İÇİN İHALE DÜZENLEDİ

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

İstanbul – Eyüpsultan Belediyesi, ilçe genelinde İmar Mevzuatına aykırı kaçak yapıların yıkılması için bir ihale düzenledi.

Eyüpsultan Belediyesi, konuyla ilgili olarak yayınladığı ihale ilanında, ilçe genelinde 260 bin m2 yığma duvar inşaatının, 127 bin m2 her türlü kiremit çatı örtüsü toplanması, temizlenmesi ve istiflenmesi, 43 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi, 3 bin m2 çelik kontrüksiyon çatı sökülmesi için açık teklif verme usulü ile ihale düzenlendiğini açıkladı.

İhale ilanında, ihalenin 16 Haziran 2023 tarihinde, Eyüpsultan Belediyesi’nin Nişanca Mahallesi’ndeki binasında yapılacağı kaydedildi.

İhaleyi kazanan firmanın, ihale ilanında anılan kaçak yapıların yıkılması işini 150 gün (5 ay) içinde tamamlaması öngörülüyor.

Okumaya Devam

Çevre

TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞÇİ: TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Kirişci, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak milletle eşine az rastlanır destansı yürüyüşü başlattığını ifade etti.

Milletin ruhunda ateşlenen azim ve inancın ifadesi olan yürüyüşte kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesin aynı hedef doğrultusunda hareket ederek zafere ulaştığına işaret eden Kirişci, “Anadolu’yu bizlere bin yıldır yurt kılan güç ve iradenin kaynağı, milletimizin sinesindeki o büyük iman ve diriliş ruhudur. Bu ruh, Malazgirt’te, Çanakkale’de, istiklal mücadelemizde, teröre karşı verdiğimiz mücadelede, 15 Temmuz’da, Afrin’de, İdlib’de bizim en büyük kuvvetimiz olmuştur.” diye konuştu.

Yarının teminatı, Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetçisi gençler ve Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine erişme idealinden ilham aldıklarını anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın TEKNOFEST gençliği olarak adlandırdığı gençlerimiz, Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin yıldızını parlatacaktır. Bugün haklı gururla tüm dünyaya lanse ettiğimiz yerli ve milli aracımız Togg, TCG Anadolu gemimiz, İmece uydumuz, İHA’larımız, SİHA’larımız, Kızılelmalarımız bizim gençlerimizin, mühendislerimizin alın teri ve akıl teri dökerek ürettiği eserleridir, gurur duyuyoruz. Yarın gençlerimizindir. Türkiye Yüzyılı’nda, 21. yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si sizlerin, TEKNOFEST gençliğimizin omuzlarında yükselecektir. Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, siz gençlerin azim, inanç ve başarılarıyla taçlanacak ve her geçen gün daha da kalkınarak varlığını sürdürecektir. Sizler büyük milletimizin en değerli varlığı, umudu ve mutlu geleceğinin güvencelerisiniz.”

“TÜRKİYE YÜZYILI TARIM VE ORMANCILIĞIN DA YÜZYILI OLACAKTIR”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerin heyecanına, büyük hayalleri ve düşüncelerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, bakanlık olarak gençlere yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi.

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’ni kurduklarını hatırlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“İnovatif düşüncenin kaynağı olan gençler sayesinde Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın da yüzyılı olacaktır. Gençliğine güvenen, sağlam ve her türlü donanıma sahip gençler yetiştiren milletlerin istikbali, her zaman aydınlık ve parlak olmaya muktedirdir. Geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, çalışmaktan yorulmayan, karşılaştığı sorunları akıl, ilim ve diyalogla çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır. Güçlü ve müreffeh bir ülke olma yolunda önemli mesafeler kateden Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimizin omuzlarında aydınlık bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Biz şu an sizin önünüzü açmaya, enerjinizi en iyi şekilde kullanacağınız, potansiyelinizi en yüksek şekilde yansıtacağınız bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Biz size nasıl bir Türkiye emanet ediyorsak, sizler de çocuklarınıza, sizden sonra gelenlere daha güçlü bir Türkiye emanet edeceksiniz.”

Bakan Kirişci, Türkiye’nin gençlerine güvendiğini ve inandığını sözlerine ekledi.

Bakan Kirişci, program sonrasında gençleri yanına alarak Togg ile fotoğraf çekindi.

Okumaya Devam

Çevre

PARS ÇALIŞTAYI, TERMESSOS MİLLİ PARKI’NDA YAPILDI

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi işbirliğinde yürütülen ve TÜBİTAK 1001: Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen, “Pars (Panthera pardus)’ın Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki Yayılışının Araştırılması Projesi” açılış çalıştayı, Antalya Güllük Dağı (Termessos) Mili Parkı’ndaki Leopar Araştırma Birimi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yetkilileri ile proje ekibi katıldı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasin Ünal’ın yürütücülüğünü üstlendiği projede Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü araştırmacıları yanında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden araştırmacılar yer alıyor.

Üç yıl sürmesi planlanan söz konusu proje kapsamında DKMP 4, 5, 6 ve 7. Bölge Müdürlükleri sınırları içerisinde bulunan alanlarda pars popülasyonunun tespitinin yapılması ve aynı zamanda alanda yaşayan diğer fauna türlerinin habitat haritalarının çıkarılması amaçlanıyor. 

Okumaya Devam

GÜNDEM