Bize ile Bağlan

Diplomasi

Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı İçin Brüksel’de..

Yayınlanan

üzerinde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 6-7 Nisan 2022 tarihlerinde Belçika’yı ziyaret etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de ilk gün Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly ile biraraya gelerek, ikili ilişkilerimizi ve Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Bilahare, Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin “Türkiye Güzellikleri” sergisinin açılışını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’deki ikinci ikili görüşmesini İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio’yla, Ukrayna ve Libya’daki gelişmeler ile savunma sanayii ve ekonomi alanlarındaki işbirliğimiz üzerine gerçekleştirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’yle de Ukrayna’daki son gelişmeleri, karşılaştığımız güvenlik sınamalarını ve ilişkilerimizi değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Dışişişleri Bakanı, Brüksel’deki ikinci gününde (7 Nisan 2022) ise Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Cravinho ile biraraya geldi ve ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerimiz ile Ukrayna’daki son durumu ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Aynı gün, Bakan Çavuşoğlu, Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili’yle de görüşmesinde kendisine yeni görevi için tebriklerini iletti ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne desteğimizin tam olduğunu vurguladı.

NATO Toplantısı marjında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’la da biraraya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, ekonomik ilişkilerimizi, savunma sanayii işbirliğimizi ve Ukrayna’yı görüştü.

Daha sonra Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile bir görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu, kalıcı ateşkes ve nihai barış hedefimizi ele aldıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimizi yinelediğimizi ifade etti.

Aynı gün düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında ise Ukrayna’daki gelişmeler ile İttifakın gündemindeki konular değerlendirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO’nun önümüzdeki on yılına yön verecek yeni Stratejik Konsepti ele aldıklarını ve artan küresel güvenlik sınamalarına karşı işbirliğimizi daha da kuvvetlendireceğimizi kaydetti.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diplomasi

KRAL CHARLES’IN TAÇ GİYME TÖRENİNDE NELER YAŞANDI?

Yayınlanan

üzerinde

Tarafından

William ve Harry Bir Zamanlar Yakındı, Şimdi Ayrı Sıralarda

Kral 3. Charles’ın oğulları babalarının taç giyme töreni sırasında birbirlerine pek yakın görünmediler.

Bir zamanlar çok yakındılar. Bu nedenle Charles’ın iki oğlunun – Sussex Dükü Prens Harry ve Galler Prensi Prens William’ın – son birkaç yılda birbirlerinden ne kadar uzaklaştıklarını görmek çarpıcı ve biraz da üzücüydü. William’ın tahtın varisi olarak Cumartesi günkü taç giyme töreninde resmi bir rolü vardı; Harry’nin ise Westminster Abbey’de üçüncü sıraya indirilmiş bir akraba olması dışında hiçbir rolü yoktu.

Harry yerine oturduktan çok sonra William içeri girerken ikilinin birbirlerini tanıyıp tanımadıkları belli değil.

Göğsünde bir dizi madalya bulunan sabahlık bir takım elbise giyen Harry, manastıra girerken oyunbaz bir şekilde gülümsedi. Yakın ailesiyle birlikte değil, kuzeni Eugenie’nin kocası Jack Brooksbank ile Kraliçe 2. Elizabeth’in kuzeni olan ve taht için 56. sırada olduğu bildirilen 86 yaşındaki Prenses Alexandra’nın arasına oturdu.

William tam bir askeri kıyafet giydi ve bir noktada dizlerinin üzerine çökerek Charles’a bağlılık yemini etti; bu an hem şok edici derecede anakronik hem de garip bir şekilde dokunaklıydı. Yemini okuduktan sonra babasını yanağından öptü ve Charles öne doğru eğilerek şefkatle bir şeyler mırıldandı.

Babası ve erkek kardeşiyle arasının açılmasından sorumlu tutulan Harry’nin eşi Meghan, iki küçük çocuğuyla birlikte Kaliforniya’daki evinde kaldı; William’ın üç çocuğu ise aileleriyle birlikte manastırdaydı.

Harry’nin varlığı ya da yokluğuyla ilgili spekülasyonlar, taç giyme töreni öncesinde magazin dedikodularının çoğuna hakim oldu ve tören devam ederken de devam etti.

Taç giyme töreninin ardından William, Catherine ve çocukları, kendilerini uzun ve görkemli bir şekilde Buckingham Sarayı’na taşıyan süslü bir arabaya bindiler. Orada, yeni taç giymiş kral ve kraliçe ile ailenin diğer üyelerine katılarak saray balkonunda kalabalığa geleneksel el sallama anını yaşadılar, başlarını kaldırarak askeri bir uçuşu (yağmur nedeniyle kesildi) izlediler.

Ne Harry ne de gözden düşmüş finansçı Jeffrey Epstein ile olan bağları nedeniyle aileden dışlanan amcası Prens Andrew balkonda hazır bulunmadı.

Harry’nin William ile etkileşime girdiği de görülmedi, en azından kamuoyu önünde. Taç giyme töreninden hemen sonra Kaliforniya’ya geri dönmek üzere havaalanına gittiği, dolayısıyla taç giyme töreni sonrası planlanan öğle yemeğini ve aile portresini kaçırdığı bildirildi. (The Daily Telegraph’a göre, Cumartesi günü dördüncü yaş günü olan oğlu Archie’ye iyi geceler demek için zamanında eve dönmeye hevesliydi).

Gazetenin haberine göre, “Her iki taraftaki kaynaklar, özellikle Prens Harry ve Prens William arasındaki ilişkinin dibe vurduğunu belirtiyor. “İki kardeş aylardır konuşmuyor.”

Sarah Lyall (The New York Times)

Okumaya Devam

GÜNDEM